UX Dünyasında Neler Oldu? Neler Olacak?

Userspots 2018
UX Almanak

Geçtiğimiz yılın Userspots ve UX dünyasında dikkat çeken gelişmelerini, "2018 UX Almanak" ile sizin için derledik.

Userspots UX Almanak’ı İndir!

2019’da İyilik İçin Tasarlayın

Bizler sadece daha fazla form doldurtmak, daha fazla geri dönüş oranı yaratmak için bu işi yapmıyoruz. Yaptığımız iş sayesinde kullanıcıların hayatında anlamlı değişiklikler yapılmasını sağlayabilir ve sosyal faydaya doğru da ilerleyebiliriz.

Müşteri Deneyiminde Yeni Bir Dönem

Paylaşım ekonomisi, sesli komut asistanları, kripto paralar, giyilebilir teknoloji ve yapay zeka gibi yenilikler gün geçtikçe daha fazla hayatımızın içinde yer alırken alışveriş yapma davranışlarımız da hızla değişiyor.

Kariyer ve Gelişim

Artık günümüzde en hızlı gelişen ticari mecra olan dijital dünyanın dinamikleri kullanıcı deneyimi alanını ivmelendirmiş ve son derece geniş ve derin bir uzmanlık alanına çevirmiştir. Dijital ürünlerin yazılım tarafında uzman kaynağı ihtiyacı yazılım ve bilgisayar mühendisliği lisans programlarından yetişmiş mezunlar ile karşılanırken, sektörde kullanıcı deneyimi konusunda yetişmiş uzman kaynağı problemi yaşanmaktadır.

Hayran Deneyimi / Fan Experience (FX)

… şu andan itibaren müşterinizi, kullanıcınızı hayranınız yapmaya odaklanın. Onlarla etkileşime geçin, birlikte tasarlayın, özel ve güvende hissettirin. Bu sizin “Hayran Deneyimi”niz olacak ve size beklediğinizden fazlasıyla geri dönecektir.

UX ve UI Trendleri

2018 yılı gerçek dünya ile sanal dünya entegrasyonunun patlama yaptığı yıl olarak kayıtlara çoktan geçti. Dijital sektörde ise en çok konuşulan konulardan biri bu entegrasyonun bir sonraki adımında neler olacağı. 2017 ve öncesinin minimal ve flat tasarımları ’gerçeklik’in ’dijital’e meydan okumaya başladığı 2018 ile birlikte canlanıyor, derinlik kazanıyor, renkleniyor, hareketleniyor, büyüyor, bold’laşıyor, konuşuyor ve çok daha fazlası…

MVP yani “Minimum Viable Product” Nedir? Nasıl Yapılır?

Son kullanıcının ihtiyacını/acısını dindirecek en temel fonksiyonlara sahip çekirdek ürüne MVP diyoruz. MVP’nin temel amacı “Product Market Fit”i yakalamaktır. İnsanların %80’i ürün fonksiyonlarının %20’sini kullanır. Bu %20’yi inşa ederek başlayıp, kalan %80’de özelleşerek ilerlemek daha başarılı bir ürün ortaya çıkarmayı sağlar.