KOÇTAŞ

Userspots olarak Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Kullanıcı Arayüzü (UI) süreçlerini tasarladığımız koctas.com.tr yenilenen yüzü ile yayına girdi.

Video'yu başlat
Koçtaş Nedir?

Kullanıcı Deneyimi Araştırması

Koçtaş mağazalarında müşterilerin ihtiyaçlarına nasıl hızlı çözüm bulunduğu, nasıl mutlu müşterilere dönüştürüldüğü gözlemlenerek aynı deneyimin web sitesi üzerinde de yaşatmak hedefi ile koctas.com.tr kurgulandı.

Kullanıcı Deneyimi alanında uzman ekibimiz tarafından gerçekleştirilen araştırmalarda, sitenin mevcut kullanımını anlamanın yanında, müşterilerin ek ihtiyaçlarını ve alışkanlıklarını değere dönüştürebilmek için; kullanıcı davranışları, satın alım süreçleri, mağaza ziyaretleri, çağrı merkezi görüşmeleri, e-ticaret ekibi, kargo iade ve değişim süreçlerine varıncaya kadar müşterilerin karşılaştığı tüm noktalara ait bulgular analiz edildi.

Koçtaş

WORKSHOP /
KART GRUPLAMA

50 katılımcı ile gerçekleşen Ağaç Testi/Kart Gruplama çalışmasında, ilk kırılım kategori ağacından yola çıkılarak, daha önceden belirlenmiş 30'a yakın ürünü bulmaları istendi.

Koçtaş ekibi ile gerçekleştirilen Workshoplar’da; Hedef Kitle, Online Mimarlık, Proje Hesaplayıcı, Müşteri Yardımı, Ürün Arama, Sezon, Ürün Satışı, İadeler, Teslimat ve Kurulum gibi ana başlıklar için çözüm önerileri arandı.

Yenilenen Koçtaş web sitesinde temel amaç olarak müşterilerin mağaza deneyimlerini web sitesinde de yaşatabilmek adına Kullanıcı Deneyimi Tasarımı gerçekleştirildi.

Durum Analizi & Strateji

Koçtaş Ana Sayfa’da banner alanlarına bağlı olarak içerik değişimi kurgulandı. Kullanıcıya özel listeler hazırlanarak içerik çalışmaları yapıldı.

Müşterilerin yardım ve bilgi alma ihtiyacı için; Canlı Yardım ve ürün detaylarda bulunan Koçtaş Çalışan Yorumları daha etkin hale getirildi.

Reyon ve Sezonlara Göre Ürün Dağılımı

Koçtaş Çalışan Yorumları

Tek Sayfa Satın Alma Süreci

Kullanıcı görüşmeleri ve analizleri sonucunda kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik müşteri yolculuğu oluşturuldu.

WIREFRAME

Kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan wireframe sürecinde reyon ve sezon yapılarının kullanılabilirliği, tek sayfa satın alım süreci, alt başlıklar için sayfa tasarımları gerçekleştirildi.

Ayrıca, sezonlara göre ürünler değişirken, müşteriler için ‘Do it yourself’ (DIY) örnekleri kurgulandı.

"Koçtaş"
Evini çok sevenler için yeni web deneyimi.
"İlham almanız için düzenlenmiş yaşam alanları görsellerinin içerisinde yer alan ürünlere ait bilgi kartları oluşturuldu."
Yenilenen koçtaş web sitesinde markalar daha ön plana çıkartıldı. Buna bağlı olarak marka detay sayfaları güçlendirildi.
Her kategori için oluşturulan alt başlıklarda sayfa çalışmaları yapıldı.

Kullanıcı Arayüz Tasarımı

koctas.com.tr’nin

Kullanıcı arayüzünü oluştururken öncelikle UX verilerine dayanarak; Modern tasarım anlayışına uygun, kullanıcı dostu, yeni tasarım trendlerini bünyesinde barındıran bir arayüz tasarlandı.

Ayrıca kullanıcı arayüzü tasarımında Koçtaş mağazalarının reyon sistemlerine uygun kategori düzenlenmesi, sezonlara göre banner tasarımları ve içerikleri, uzman yorumları ve tek sayfa satın alım sayfaları gibi alanlar kullanıcılar için daha rahat hale geldi.

"Biliyoruz ki, Koçtaş müşterisi ne aradığını çok iyi bilir. Fakat teknik konularda da yardıma ihtiyaç duyabilir. Biz de Koçtaş mağazalarındaki satış danışmanı yardımını web sitesine taşıdık."
m.koctas.com
mobil web sitesi çok yakında yayında!

Güvenlik birimimize toplantıya gelen şirket ismi olarak “Userspots” yazdırmayı bir türlü başaramamış olsak da, kendileri ile çalışmaya başladığımızda sundukları proje planı ile ne kadar sistematik çalışacaklarını anlamamız uzun sürmedi. Projenin başında geliştirmeye açık alanlarımızı tespit edip, süreçlerimize bir Koçtaş personeli gibi hakim hale gelmeleri ve proje boyunca Koçtaş jargonu kullanarak hikayemizi ifade edebilmeleri sonucunda şu an Koçtaş müşterilerine çok daha kolay bir alışverişi deneyimletebiliyoruz.
Teşekkürler Userspots!

Serhat Uğur Alternatif Satış Kanalları Müdürü Koçtaş.com.tr
Sıla Karagöl

Bugünü anlamadan yarının ürünlerini üretmek mümkün değil. Koçtaş'ın bugününü anlamak için, mağazalarda müşteriye yaşatılan deneyimi kullanabileceğimizi gördük. Son kullanıcı ile gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan da destek alarak bu deneyimi web sitesine uyarlamak için çalıştık. Derinlemesine incelenebilecek konuların çeşitliliği sayesinde çalışma süreci çok eğlenceli geçerken, taşındığım döneme rastlayan saha çalışmalarımızdan kişisel olarak da faydalandım.

Sıla Karagöl UX Strategist
Emrah Sarıbaz

Bugüne kadar birçok e-ticaret sitesi için çalışma yapmış olmama rağmen Koçtaş çalışmasını çok farklı konumlandırıyorum. Bu ayrımı oluşturan temel etken, sadece online deneyime odaklanmadan offline süreçleri de bu projeye dahil olmasının yarattığı farklılıktı. Kullanıcıların ve Koçtaş’ın ihtiyaçlarının kesişim noktalarını bulmak için sayfa bazında özelleşmiş farklılıkları kullanıyor olmamız gerekliliği vardı. Özellikle anasayfa, kategori ve ürün detay sayfalarında bu ihtiyaçlar doğrultusunda farklı yaklaşımlar kurguladık. Her kategorinin kendi ihtiyacını belirleyerek içeriklerini ve gösterimlerini farklılaştırdık ayrıca anasayfa da mevsimsel olarak değişen ihtiyaçlara cevap verebilecek bi kurgu oluşturduk. Bu datalar dışında birçok nokta da küçük etkileşim tasarımı farklılıkları yaratarak deneyimin totaline ulaşmaya çalıştık.

Emrah Sarıbaz Kullanıcı Deneyimi Strateji Uzmanı / UX Strategist